PODJADANIE MIĘDZY POSIŁKAMI…

PODJADANIE MIĘDZY POSIŁKAMI…

PODJADANIE MIĘDZY POSIŁKAMI… 1550 660 FitNow - treningi personalne

Małe przekąski rosną w zastraszającym tempie…Dziesiątki miłośników zdrowia wychwala diety składające się z sześciu małych posiłków dziennie, ale dietetycy biją na alarm, że w pobliżu stałych posiłków zaczynamy pozwalać sobie na małe co nie co… Czas spędzony na jedzenie poza śniadaniem, obiadem i kolacją podwoił się z 15 do 30 minut, a w 2016 roku prawie dwie trzecie dorosłych podjadało dwa lub więcej razy dziennie, przyczyniając się średnio do 24% wzrostu dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Czy zatem tzw, „zdrowe podjadanie”, jak sugerują niektórzy, to najlepszy sposób na utrzymanie właściwej wagi? Chociaż nie ma dowodów, to jak zwykle zdrowa przekąska niektórym osobom zapewne pomoże regulować ich wagę, u innych będzie skutkować nadwagą…

Jak podjąć decyzję, czy mam prawo do przekąski czy nie?

Teza: „Przekąska powinna być w zgodzie z sygnałem głodu”
Prawda: Jeśli z góry założysz, że masz zjeść od 5 do 7 posiłków dziennie, to kiedy przyjdzie czas na przekąskę, automatycznie poczujesz się głodny. Niestety często jest to głód emocjonalny, a nie fizyczny. By się przekonać czego oczekuje twój żołądek i czy „głód” nie jest manifestacją nudy, nerwów czy złości, spróbuj posiedzieć z „nim” przez chwilę… Wypij szklankę wody i poczekaj 10 minut… Jeśli nadal odczuwasz głód zjedz coś by go zaspokoić, ale tylko w 80 procentach… (czyli do momentu, kiedy nadal możesz wykonać 10 pajacyków bez uczucia zwrotnego.)

Teza: „Przekąski pomagają schudnąć”
Prawda: Według badań osoby, które były na diecie i zjadły przekąskę pomiędzy śniadaniem i lunchem, schudły mniej niż te, które jej nie zjadły. To dowód na to, że podjadanie staje się nawykiem niezależnym od głodu. Możesz łatwo zjeść kilkaset dodatkowych kalorii bez myślenia o tym i przede wszystkim nie dlatego, że jesteś głodny, ale dlatego, że akurat tak zrobiłeś wczoraj.

Teza: „Przekąski podkręcają metabolizm”
Prawda: Ludzie zapominają, że kluczowym elementem odżywiania jest podejście indywidualne. Podczas gdy metabolizm jednych może funkcjonować prawidłowo z pięcioma posiłkami dziennie, w przypadku innych, trzy to ilość wystarczająca. Należy eksperymentować i poznać przyczyny występującego głodu, by dowiedzieć się, co będzie najlepsze dla Ciebie. Główne posiłki nakręcają metabolizm tak samo jak przekąski, a z perspektywy czasu lepiej zaobserwować własne potrzeby, niż podążać za trendem i pójść na łatwiznę.

Teza: „Przekąski pomagają przed przejadaniem się podczas głównych posiłków”.
Prawda: Badania dowodzą, że osoby jedzące przekąski pomiędzy posiłkami, wcale nie jedzą mniej podczas dań głównych (śniadanie, obiad, kolacja). Przejadanie się podczas posiłków zależy również od jakości przekąski. Jeśli przekąską jest zwykły precel, możesz być skłonny pójść na całość podczas kolacji. Jeśli jednak były to krakersy pełnoziarniste i łyżka masła migdałowego, masz większe szanse, by czuć się bardziej zadowolony i nie dasz skusić się na deser.

Podsumowanie; Jeśli decydujesz się na podjadanie pomiędzy posiłkami, pamiętaj by to „małe co nie co” zawierało zarówno białko, jak i błonnik. Nie tylko dostarczysz organizmowi zdrowych składników, ale będziesz miał uczucie satysfakcji i brak wyrzutów sumienia…  Spróbuj jednak usiąść na chwilę i zdecydować czy tego pragnie twój żołądek czy głowa…